Čisté stříbro obsahuje 99,9% ryzího stříbra (999/1000), to se využívá k investicím nebo pro ražbu stříbrných mincí. K výrobě šperků, které jsou nošeny velmi často se ale stříbro ve své ryzí podobě nehodí, protože je velmi měkké. Pro větší odolnost a tvrdost se do čistého stříbra často přidává měď. Tím vzniká slitina například pro výrobu šperků o ryzosti 925/1000. Jedná se o velmi kvalitní stříbro. V ČR se vyrábí a prodávají šperky převážně z této slitiny. Tato slitina 925/1000 obsahuje 92,5 % stříbra.
Rhodiování je nejčastější způsob povrchové úpravy šperku. Na relativně měkké stříbro je nanesena tenká vrstva rhodia. Rhodium je tvrdší než stříbro, tenká vrstva eliminuje znímou očidaci (černání) stříbra. Zároveň díky rhodiování mají šperky mnohem vyšší odolnost vůči otírání, poškrábání, působení chemických látek nebo působení lidského potu a tím také delší životnost. Rhodiovaný povrch je antialergenní. Výhodou rhodia je téměř nerozeznatelná barva od běžného leštěného stříbra. Péče o rhodiované šperky je nenáročná, stačí občas vyleštit jemným hadříkem, aby na nich neulpívala nečistota s zůstaly hezky lesklé. V případě, že se i přes svoji odolnost vrstvička rhodia časem opotřebí, je možné si nechat šperk v případě zájmu přerhodiovat v klenotnické dílně.
Oxidace je chemický proces, který příčinou působení okolních vlivů zapříšiňuje již výše zmíněné černání stříbrných šperků.
Ačkoliv má povrchová úprava velký vliv na udržení přirozeného vzhledu šperků, dlouhodobému působení okolních vlivů se neubrání do nekonečna. Doporučujeme odkládat šperk na noc, při koupání (lázně, moře, bazény i doma) nebo při sportovních aktivitách na bezpečné místo, aby došlo k minimalizaci působení okolních vlivů jako je vlhkost, chemické látky jako chlór, síra, atp.
Změna vzhledu nebo narušení povrchu jednotlivých součástek může nastat také u osob s agresivním potem nebo u osob užívajících léky.
Šperky ukládejte na bezpečné a měkké a suché místo, kde budou chráněny proti všem vlivům světla a vlhkosti.
Puncovní značky ČR